O Sokolu

Založení Sokola

Okolnosti vzniku Sokola jsou spjaty s uvolněním poměrů v Rakousko-Uhersku. Byly zakládány různé kulturní vlastenecké spolky, ale nová doba si žádala i fyzickou zdatnost každého jedince, proto se tehdy velmi dařilo různým tělocvičným ústavům. Mezi ně patřil také český ústav Malypetrův, který později sehrál důležitou roli při založení Sokola. Jedním ze cvičenců a později cvičitelů totiž byl Miroslav Tyrš.

Ten oslovil české cvičence Schmidtova ústavu a získal je pro založení českého tělocvičného spolku. Spolu s Juliem Grégrem připravili znění stanov nově vzniklé Tělocvičné jednoty pražské a předložili je na c. k. místodržitelství v prosinci 1861.

Stanovy byly schváleny, a tak byla do Malypetrova ústavu v Panské ulici svolána na 16. února 1862, což je datum dnes považované za založení Sokola, ustavující valná hromada. Dostavilo se na ni 75 členů. Starostou byl zvolen Jindřich Fügner, místostarostou, později náčelníkem, Miroslav Tyrš.

Hlavním heslem, které razil Tyrš, bylo "Tužme se!", Barák navrhl pozdrav "Nazdar!", Fügner tykání a oslovování "Bratře", Mánes namaloval první prapor a skicu prvních krojů.

Cvičení v Sokole bylo zahájeno již v březnu 1862. Od začátku vznikaly mezi dvěma skupinami vedoucích činovníků diskuze o programu nového spolku. Skupina kolem Tyrše a Fügnera prosazovala hlavně cvičební náplň, ostatní členové výboru v čele s Thurn-Taxisem propagovali spíše účast na různých veřejných slavnostech a společenských událostech.

Cvičební program byl již tehdy značně progresivní - kromě cvičení prostných, pořadových a cvičení na nářadí se cvičenci věnovali také disciplínám úpolovým (šerm, vzpírání, zápas, vrh břemenem aj.) a základům atletiky (běhy a skoky). V Sokole byl také bohatý společenský a kulturní život. Konaly se vzdělávací přednášky, hudební, divadelní a loutkové soubory, koncerty, plesy a zábavy.

V Jablůnce byl Sokol založen a uveden v činnost roku 1991. Tehdejší jablůnečtí sokolové byli velmi činní a pořádali a účastnili se mnoha akcí. V létě to byly především cyklovýlety, pěší turistika, plavání s opékáním špekáčků a v zimním období lyžařské a běžkařské výlety. Také byli pravidelnými účastníky soutěží a přeborů všestrannosti, atletických závodů a zálesáckých závodů zdatnosti. Sestry Jiřina Martinková a Olga Tajzlerová byly také v roce 2007 oceněny hejtmanem zlínského kraje za dobrovolnou a bezplatnou práci s dětmi pamětními medailemi.

V roce 2009 však byly sestry Jiřina Martinková a Olga Tajzlerová nuceny kvůli věku a ze zdravotních důvodů ukončit pravidelné cvičení. Paradoxně tehdy měly nejvíce cvičenců za několik předešlých let, ale nebyl nikdo, kdo by převzal sokolskou činnost. A sokol začal upadat v zapomnění.

V následujících letech se Sokola ujaly sestry Silvie Procházková a Lucie Zapalačová. Založili a vedly spolu taneční kroužek pro děti a cvičení pro ženy.

V roce 2016 byla starostkou oficiálně zvolena sestra Silvie Procházková, náčelnicí Šárka Šrůmová, jednatelkou Lucie Zapalačová a pokladnicí Marcela Zavadilová. Sokol začal opět ožívat. Sestry postupně otevřely oddíl všestrannosti pro rodiče s dětmi, pro předškoláky a pro mladší žactvo. V současné době má Sokol 100 členů, z toho 70 dětí. Děti cvičí v pondělí, úterý a ve čtvrtek, ženy si mohou přijít zacvičit v úterý.

Jablůnecký sokol je v současnosti zapojen do několika projektů a akcí.



Projekt Se sokolem do života 

zaměřuje se na nejmladší generaci - na předškoláky.

V projektu Se sokolem do života aneb Svět nekončí za vrátky, cvičíme se zvířátky se děti učí vnímat pohyb jako přirozenou součást svého života, a to díky kladné motivaci. Při všech aktivitách je provází postavičky zvířátek. Cvičení rozvíjí pohybovou gramotnost a učí lásce nejen k pohybu.



Památný den sokolstva

Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci "Akce Sokol" zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Plných 93 % z nich do konce války zahynulo. Ještě během této noci podepsal Reinhard Heydrich úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské, kterou nacisté považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí.

Po celý den 8. října se v místech, kde působí sokolské jednoty, konají různé pietní akty a společenská setkání. Celý den zakončuje Večer sokolských světel. Tradiční sokolská vzpomínková akce má svíčkami puštěnými po vodní hladině připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast. I my jsme se letos do této akce zapojili a ráno 8. října 2020 jsme společně vyvěsili sokolskou vlajku u obecního úřadu a minutou ticha uctili památku sokolů, kteří tragicky zahynuli v koncentračních táborech. Večer jsme pak s dětmi pouštěli vlastnoručně vyrobené papírové lodičky po proudu řeky Bečvy.



Sokolský běh republiky 

koná se od roku 2019 vždy 28. října. Jsme jeden z nejméně hrdých národů v EU a připadá nám, že zdrojů hrdosti dlouhodobě spíše ubývá... Proto chceme společně oslavit založení republiky 28. října pohybem, "vyběhnout do ulic" v barvách Sokola a České republiky a inspirovat ostatní k tomu, aby se nestyděli nebo nebáli projevit svou hrdost na zemi, kde žijí. Kdo jiný než my, sokolové, kteří hráli při vzniku samostatného Československa klíčovou roli, a jak jinak než pohybem! Přidat se může každý, kdo má tuto zemi rád jako my.

V roce 2019 se závod uskutečnil ve dvanácti místech po celé republice. První ročník běhu měl i zahraniční dimenzi - v USA uspořádal jeden běh Sokol Washington, druhý se uskutečnil v Portlandu. V roce 2020 se uskutečnil sokolský běh republiky i v Jablůnce. Přestože se startovalo a běželo individuálně, z důvodu mimořádných hygienických opatření a omezení, akce se vydařila a chtěli bychom sokolský běh republiky v příštích letech zařadit mezi tradiční sokolskou sportovní akci v Jablůnce.

Nápad oslavit vznik republiky pohybem se už v sokolské historii jednou objevil. U příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky v roce 1919 připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast velkého počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova. Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října. Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi. Na tratích měřících celkem více než 1 700 km startujících v sedmi městech s cílem v Praze se vystřídalo přibližně 8 500 běžců.

Sokol je největší organizací v Česku věnující se sportu pro všechny a nesoutěžnímu sportu. Cvičební program v oddílech všestrannosti je velmi různorodý a pestrý. Součástí cvičebního programu jsou základy sportovní a moderní gymnastiky, pohybová výchova, rytmická gymnastika, aerobik, cvičení s náčiním, různé taneční směry, atletika, míčové hry, netradiční hry a sporty, jóga, základy asijských bojových umění, zdravotní gymnastika atd.

Program sportovní všestrannosti je vhodný pro zájemce všech generací, kteří neusilují o maximální sportovní výkon, ale cvičí pro kondici, zdraví a radost z pohybu, kteří chtějí rozvíjet své pohybové dovednosti - rychlost, sílu, obratnost, koordinaci a vytrvalost, učí vítězit i prohrávat, nevzdávat se při neúspěchu a nebát se. Všestranný rozvoj pohybových dovedností od útlého věku je také nezbytnou podmínkou pozdějšího zapojení do výkonnostního sportu. Přijďte mezi nás !


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky